Translate

Укупно приказа странице

Претражи овај блог

.

.
.

ШИК?ШИК! Чик!

...

Заједљивци би рекли - скупиле се доконе обожаватељке "Секса и града" да убију још једно послеподне. Благонаклони би се запитали има ли бољег начина да се човек оплемени и издигне на трен из кала свакодневице, него да понекад разговара, зашто да не, и о шику?

О шику као модном феномену, стању духа и свести - шику у Србији - разговарале су жене окупљене на другом рођендану магазина "Грација". / Од шика до шиканирања : Колико је далеко од шика до шиканирања, нисмо успели да чујемо на скупу у "Суперспејсу". Готове одговоре ваљда нико није очекивао. Шик је кад сами себи, како се чуло, покушате да одгонетнете шта је шик (?) (…) Реч шик потиче од француског "chic", што је придев који се употребљава у значењу "укусан, леп, пристао, свидљив, допадљив, помодан"; као именица означава леп спољашњи изглед у складу с прописима моде, добар начин живота. Одмах до речи шик налази се и реч "шикана", француски "chicane" - злоба, кињење, злонамерно стварање тешкоћа. Свако претеривање, али и небрига за ситнице и детаље који многима "живот значе" јесте изругивање шику и, на крају, шиканирање. / Извинити се и с осмехом прихватити пораз > И заиста, може ли жена која је увила трепавице и обула штиклице да буде шик, иако се, можда, није умила и опрала зубе? Може ли шик бити мушкарац који се украсио најновијом марком аутомобила, а никад не стаје на пешачком прелазу? / Одговор је јасан – не. А жене окупљене на трибини "Грације" - водитељка Бранка Невистић, главна и одговорна урединца "Грације" Светлана Прерадовић, балерина Аја Јунг, манекенка Анђелија Вујовић и друге - једногласне су у оцени да у Србији, и поред свега, има шика, а шик је извинити се, али и с осмехом прихватити пораз…. - Видети више Шик у Србији. Објављено 9. јуна 2008. / 10:41:00

...

ПоРтАл

ПоРтАл
САЗВЕЖЂЕ З

субота, 18. јануар 2014.

Нових девет историјских грешака у Равној гори!


БЕОГРАД – Прва сезона домаће серије „Равна гора” недавно је завршена. Контроверзна због саме своје тематике, у јавности је изазвала полемике и због неких историјских грешака које су се сценаристима поткрале.
RAVNA GORA 650x325 Нових девет историјских грешака у Равној гори! Наиме, јуче је Курир објавио да се у серији Радоша Бајића појавило 17 историјских грешака због којих се на нашем порталу покренула лавина коментара. Оно што је занимљиво у целој причи је то да су наши читаоци пронашли још 9 нових историјских грешака.
Ово су грешке које су пронашли читаоци Курира:
1. Немци са „прагама“ улазе у Београд а оне су направљене тек педесет и неке.
2. Још један врхунски – У чини ми се, другој епизоди појављује се чиповано теле у гро плану. Тешко да је 1941, у неком српском селу било телића са жутом минђушом.
3. Нико није приметио да у првој епизоди у селу на врху планине једу из порцеланских тањира и то супу, а у то време тек су индустријалци то имали и то не сви, а по селима се јело из дрвених зделица, а вода пила из земљаних тестија а не стаклених бокала.
4. А шта рећи тек за Речник Страних речи и израза Милана Шипке у сцени у Универзитетској библиотеци
5. Погледајте у десетој епизоди на 28:34 бисер века. Њих двојица улазе у цркву, литургија траје и иде део најпре помени Господе најсветијег патријарха нашега Павла! А у то време патријарх је био Гаврило Дожић.
6. Ево још једне грешке. Генерал Душан Симовић је био ваздухопловни извиђач и као такав на десној страни груди је носио извиђачку ваздухопловну значку. У серији међутим носи значку пилота ловца.
7. Када мајору Станковићу, док војска одмара у селу у априлу 1941. каже на огради један сељанин да је пре неки дан дошла нека војска Косте Пећанца и сву стоку им узела. Четници Косте Пећанца су се оформили тек на Видовдан 28. јуна 1941. године.
8. Дража Михајловић (Глоговац), неколико дана након 6.априла, држи неки састанак у шуми, и каже како треба да буду храбри, као и у Првом светском рату! А свако ко је завршио основну школу зна, да се Први светски рат назива Првим, само у контексту Другог светског рата. До тада смо имали само један светски рат, и он се свуда у свету звао само и искључиво Велики Рат. Тек након отпочињања глобалног сукоба може се причати о светском рату. У моменту када Глоговац, тј. Дража изговара Први светски рат, ни СССР ни Америка, ни многе друге земље нису у рату.
9. У априлу 1941 год. је донет закон о забрани ћирилице који је важио на територији целе НДХ, па самим тим и у Земуну.У епизоди у којој Тито долази у Земун почетком маја немачки пропагадни плакати су на ћирилици, као и натписи радњи по кућама.
Извор: Курир



Нових девет историјских грешака у Равној гори! - Правда

Нема коментара:

Постави коментар

ЛЕКСИКОН ЕЗ

ЛЕКСИКОН ЕЗ
Прототип Енциклопедије ЗАВЕТИНА